Enkelt med digitalt!
Att ha en pelletsbrännare ska vara enkelt och smidigt så på denna modell har vi valt att sätta en display med touchscreen som gör din pelletsbrännare smidig att hantera. Med användbara funktioner såsom statistik, pelletsåtgång, drifttider, snitteffekt och även medeltemperatur på vattentemperaturen får du en bra överblick på brännarens drift.
Föredrar du istället att sköta din enhet med din mobil kan du komplettera brännaren med en WIFI modul. Du kan då enkelt ladda hem tillhörande app och genom den kan du på ett smidigt och enkelt sätt styra din brännare och ha en överblick av enheten så väl som när du är hemma eller på semester.
Är det mycket underhåll?
Vår pelletsbrännare är mycket enkel att installera och enhetens styrenhet sköter övervakningen, en del av säkerheten samt kontrollerar förbränningen. Ulma2000 TCA 2 är även försedd med en kompressor som sköter rengöringen genom automatisk tryckluftsrenblåsning, vilket gör att din brännare behöver minimalt med underhåll och du får tid över till annat.
Hjälp oss bidra till en bättre framtid!
Pellets klassas som förnyelsebar energi, dvs den belastar inte miljön som fossila bränslen gör (ex. kol, gas, olja). Själva förbränningen av träpellets tillför ingen extra koldioxid till atmosfären. Den koldioxid som släpps ut vid förbränning är samma som togs upp av trädet under dess uppväxt och ingår därför i kolets naturliga kretslopp. Vi är stolta över att kunna bidra till en hållbarare framtid med våra produkter.
Vi har mycket bra garantivillkor så du som kund känner dig trygg och säker med att låta oss leverera din pelletsbrännare. Det är viktigt för oss att du som kund är nöjd och kommer förbli nöjd. Tveka inte på att höra av dig till en av våra sakkunniga om du har frågor.
I detta paket ingår fallslang med slangadapter, kompressor och tryckluftsslang. Matarskruv köpes separat.